Strona główna

N1N1


INSTRUMENTY STRUNOWE


Chordofony (strunowe instrumenty muzyczne) - grupa instrumentów muzycznych w systematyce instrumentologicznej opracowanej przez Carla Sachsa oraz Ericha M. von Hornbostela, w których wibratorem (źródłem dźwięku) jest drgająca struna.Instrumenty strunowe należą do najstarszych instrumentów muzycznych. Najstarszy znany wizerunek instrumentu strunowego pochodzi z malunków odkrytych we francuskich jaskiniach. Przedstawiają one mężczyznę grającego na jednostrunowym instrumencie za pomocą smyczka. W celu wzmacniania dźwięku takiego rodzaju instrumentów początkowo używano ust, a potem innych komór rezonansowych o naturalnym pochodzeniu. Pierwsze instrumenty strunowe przypominające współczesne odpowiedniki z grupy szarpanych powstały na Bliskim Wschodzie już w trzecim tysiącleciu p.n.e., skąd w wyniku ekspansji kulturowej dotarły także do Europy.Instrumenty strunowe dzielą się na:
Instrumenty smyczkowe

Struna w tych instrumentach wprowadzana jest w stan wibracji za pomocą smyczka, przesuwanego po strunie -legato, detaché, lub uderzając w nią włosiem - spiccato. Inną metodą wydobycia dźwięku z instrumentu smyczkowego jest col legno - czyli uderzenie struny drzewcem smyczka lub pizzicato, czyli szarpniecie struny palcem oraz klang (pizzicato bartokowskie, pizzicato a` la Bartók) - szarpnięcie struny tak silne, by uderzyła o gryf.

Poniżej przedstawiam szczegółową budowę gitary klasycznej.

budowa skrzypiec
Instrumenty smyczkowe składają się z następujących elementów:

We wszystkich instrumentach smyczkowych grający na nim jedną ręką (prawą u osób praworęcznych) operuje smyczkiem lub w inny sposób pobudza struny, a drugą ręką przyciska struny do podstrunnicy tak je skracając, by wydawały dźwięk o odpowiedniej częstotliwości.

Do instrumentów smyczkowych należą:

NA GÓRĘ
Instrumenty szarpane

Instrument szarpany - muzyczny instrument strunowy, w którym wzbudzenie drgań struny odbywa się poprzez jej szarpnięcie. Może być to bezpośrednie szarpnięcie gołymi lub uzbrojonymi palcami, lub - jak to ma miejsce w klawiszowych instrumentach szarpanych za pomocą drewnianego pióra (klawesyn) - uderzenie w klawiaturę.

Poniżej przedstawiam szczegółową budowę gitary klasycznej.

gitara
Do instrumentów strunowych szarpanych należą:

NA GÓRĘ
Instrumenty młoteczkowe

Instrument młoteczkowy - Instrument młoteczkowy - instrument strunowy, w którym wibracja strun wzbudzana jest uderzeniem młoteczka. Młoteczki mogą być trzymane w dłoniach lub być częścią mechanizmu uruchamianego przez klawiaturę.

Poniżej przedstawiam szczegółową budowę fortepianu.

budowa fortepianu
rama żeliwna (1, 14)
nakrywa ruchoma przednia (2)
sztaba dociskowa (3)
tłumiki (4)
nakrywa ruchoma tylna (5)
kontrklawiatura (6)
listwa pedałowa (7)
przekaźnik pedału (8)
dźwignia pedału (9, 10)
pedały, prawy (forte), lewy (piano) (11)
1podstawek (12)
zaczepy (13)
płyta rezonansowa (15)
struna (16)Do instrumentów strunowych młoteczkowych należą:

NA GÓRĘ